Komfort psychiczny w stresującej pracy. Jak to pogodzić?
Komfort psychiczny podczas pracy w biurze. Czy da się go uzyskać?
Wydawałoby się, że dbanie o komfort psychiczny jest oczywistym warunkiem udanego życia. Wszyscy chcielibyśmy sobie na taki komfort pozwolić, ale co w sytuacji, kiedy jest to trudne? Taką perspektywę dobrze znają pracownicy korporacji, gdzie wielozadaniowość jest bardzo ważna. Bardzo często taki pracownik biurowi musi jednocześnie obsługiwać klientów, wypełniać dokumentację i wykonywać inne pomniejsze czynności na bieżąco. Perspektywa awansu i premii motywuje go do tego, aby wykonywał zadania jak najszybciej i jak najwydajniej, co może mieć bardzo niekorzystny wpływ na psychikę.
Jak walczyć ze stresem w pracy?
Jest kilka sposobów na to, aby umilić sobie pracę, choć wszystko zależy od rodzaju pracy, jaką wykonujemy. Dużo łatwiej jest dbać o nastrój podczas pracy w domu, kiedy mamy do tego takie środki jak odpowiednia muzyka czy dowolność w urządzaniu sobie przestrzeni. W biurze jednak pojawiają się pewne problemy, ponieważ nasza indywidualność ogranicza się często do minimum. Co wtedy zrobić, aby nie dać się zjeść stresowi?
Stres i dyskomfort psychiczny powodują nie tylko sytuacje bieżące. Często bywa tak, że nasze napięcie się kumuluje, a po uzyskania wysokiego poziomu utrzymuje się na długi czas. Dlatego wiele osób po powrocie z pracy nadal nią żyje i nie możemy spokojnie wykonywać codziennych czynności. Wpływa to negatywnie na życie rodzinne, realizowanie pasji czy aktywność seksualną.
Walcz z kortyzolem
Kluczowym słowem jest tutaj kortyzol. Hormon stresu może powodować prawdziwe spustoszenie w naszym mózgu i powinniśmy my go zwalczać wielopoziomowe. Jeśli chcemy zachować dobrą kondycję fizyczną podczas pracy, to bardzo ważne jest to, co robimy poza nią. Jeżeli będziemy dbać o naszą psychikę w wolnym czasie, to będzie się to przekładać na nasze samopoczucie w trakcie dnia roboczego. Warto jest więc na przykład rozwijać swoje pasje i dbać o to, aby nie przerywały nam jej myśli o pracy. Powinniśmy też wprowadzić do naszego życia jak najwięcej relaksującej muzyki. O ile w biurze możemy nie mieć wpływu na to, jaka muzyka leci w tle, to jednak mamy kontrolę nad tym, czego słuchamy w naszym samochodzie albo wieczorem w domu na słuchawkach.