Co oznaczają litery i cyfry przy oznakowaniach kopert?

Co oznaczają litery i cyfry przy oznakowaniach kopert?

Wybór odpowiedniej koperty do przesłania dokumentacji, listu, zaproszenia czy innej treści może być nieoczywisty. Dla przeciętnego laika w kwestii nomenklatury ze świata papierniczego pojawiające się na kopercie oznaczenia mogą być bardzo enigmatyczne. Czym różnią się koperty A3 od kopert DL? Czy koperty RTG są przeznaczone do przechowywania konkretnej zawartości? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.

Rozmiary kopert — koperty A3, A4, A5 itd.

Każdy rozmiar koperty ma swój odpowiednik w wymiarach zwyczajnej kartki papieru. Mówiąc o kopertach, posługujemy się zazwyczaj literą „C” natomiast w przypadku wydruku „A”. Dzięki temu łatwiej zorientować się jakim rodzajem papeterii jest wybierany produkt oraz które egzemplarze będą do siebie (dosłownie) pasować. Do najczęściej używanych rozmiarów kopert należą:

  • koperty A3 (C3) — ich wymiary to 324 mm x 450 mm. Zmieszczą w sobie kartkę A3, która posiada dwukrotnie większy rozmiar od standardowej kartki A4.
  • koperty A4 (C4) — ich wymiary to 229 mm x 324 mm. Bez problemu można do nich schować kartkę A4 lub kartkę A3 zgiętą wzdłuż dłuższej krawędzi.
  • koperty A5 (C5) — ich wymiary to 229 mm x 162 mm. Można do nich włożyć kartkę A5 lub kartkę A4 złożoną na pół.
  • koperty A6 (C6) — ich wymiary to 114 mm x 162 mm. Jest to jeden z mniejszych formatów kopert. Analogicznie jak w powyższych opcjach dotyczących koperty A3, A4 oraz A5, do koperty C6 można wsadzić kartę A6.
  • koperty DL — posiadają niestandardowe wymiary i należy dobierać je z przywiązaniem szczególnej uwagi do rozmiarów pakowanej kartki.

Jak oznaczane są opcje zaklejania kopert?

Koperty oprócz różnych rozmiarów posiadają również kilka form zabezpieczenia ich zawartości. Na pierwszym froncie stoją oczywiście opcje zaklejenia.

  • BK (brak kleju) — kopertę trzeb skleić na własną odpowiedzialność przy użyciu kleju, lub osobiście nałożyć na nią taśmę samoprzylepną dwustronną.
  • NK (na kopercie) — pasek z klejem znajduje się na kopercie, ale aby uruchomić jego właściwości, konieczne jest zwilżenie. Niektórzy ze względu na słodki smak kleju lubią wykonywać tę czynność własnym językiem, jednak zaleca się używać namoczonej wodą gąbeczki lub pędzelka. Są one zawsze dostępne w placówkach pocztowych.
  • SK (samoklejąca koperta) — paski z klejem znajdują się na górnej klapie koperty oraz na przedniej ściance. Żeby zamknąć przesyłkę, wystarczy połączyć je ze sobą poprzez dociśnięcie klapy do ścianki.
  • HK (samoklejąca koperta z zabezpieczeniem) — tutaj podobnie jak w powyższej opcji, na kopercie znajdują się dwa paski klejące. Jednak aby uniknąć ich przypadkowego złączenia lub wyschnięcia, są one zabezpieczone specjalną osłonką. Dopiero po jej zerwaniu można zamknąć kopertę.

Jak wybrać właściwą kopertę?

Istnieją różne rodzaje kopert o dodatkowych funkcjach takich jak np. zabezpieczenie folią bąbelkową, okienko, przez które widać część zawartości przesyłki, usztywnienie ścianek bądź ich niezwykła gramatura i wzornictwo. Dzięki temu możesz wysyłać nawet najbardziej delikatne dokumenty, jakimi są m.in. zdjęcia rentgenowskie. Wybierz rozmiar koperty — A3, A4, A5 lub inny — dobierz odpowiedni sposób zaklejenia oraz formę ochrony przed zniszczeniem i ślij swoją przesyłkę w świat.